پلى پروپلين

پلى پروپلين

Polipropilen (PP), bir propilen (propen) termoplastik polimeridir.

Polipropilen, poliolefin sınıfına ait sentetik bir termoplastik polar olmayan polimerdir. Beyaz katı. Stabilize, renkli veya boyanmamış granüller formunda düşük ve orta basınçlarda organometalik katalizörlerin varlığında propilen ve etilen kopolimerizasyonu ile elde edilen homopolimer ve kopolimerler formunda mevcuttur.

Polipropilen asitlere, alkalilere, tuz çözeltilerine ve diğer inorganik agresif ortamlara karşı oldukça dirençlidir. Oda sıcaklığında organik sıvılarda çözülmez, yüksek sıcaklıklarda bazı çözücüler, örneğin benzen, karbon tetraklorür, eter gibi şişer ve çözülür.

Polipropilen düşük nem emme özelliğine sahiptir. Geniş bir sıcaklık aralığında iyi elektriksel yalıtım özellikleri ile karakterize edilir.

Polipropilen iyi mekanik özelliklere sahiptir. Homopolimer sertliği arttırmıştır, saydam olabilir, fakat düşük sıcaklıklarda kırılgan olabilir. Blok kopolimer yüksek darbe direncine sahiptir ve düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Düşük aşınma direncine sahiptir. Geri dönüşümü kolaydır.

Filmlerin (özellikle ambalajların), çantaların, konteynerlerin, boruların, teknik ekipmanların parçalarının, plastik kapların, ev eşyalarının, dokuma olmayan malzemelerin, elektriksel yalıtım malzemelerinin, döşeme yüzeylerinin titreşim ve ses yalıtımı için inşaatlarda “yüzer döşeme”.

 

            

Comments are closed.